EdApp by SafetyCulture

Program szkolenia kierowców - zapobieganie prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu
FREE

By UNITAR
6 Lessons
Deploy to my team

About this course

Autosobriety to globalny program szkoleniowy, opracowany przez Instytut Narodów Zjednoczonych ds. Szkoleń i Badań (UNITAR) przy wsparciu Pernod Ricard. Ma on na celu przyspieszenie osiągnięcia Globalnego Celu Organizacji Narodów Zjednoczonych w zakresie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego #9 - aby do 2030 r. zmniejszyć o połowę liczbę wypadków drogowych i ofiar śmiertelnych związanych z alkoholem. Program składa się z czterech modułów, które dostarczą podstawowej wiedzy na temat statystyk wypadków drogowych, wpływu alkoholu na zdolności prowadzenia pojazdów oraz konsekwencji prawnych prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Po ukończeniu kursu każdy uczestnik otrzyma certyfikat. Mamy nadzieję, że nasza wspólna podróż przez program sprawi, że będziesz zawsze podejmować właściwe decyzje na drodze. Twoje zdrowie i bezpieczeństwo Twojej rodziny i przyjaciół powinno być zawsze na pierwszym miejscu!

Program szkolenia kierowców - zapobieganie prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu Lessons

Click through the microlessons below to preview this course. Each lesson is designed to deliver engaging and effective learning to your team in only minutes.

  1. Wprowadzenie
  2. Moduł 1: Dane statystyczne dotyczące wypadków drogowych
  3. Moduł 2: Jazda po spożyciu alkoholu
  4. Moduł 3: Alkohol a prawo w Polsce
  5. Moduł 4: Unikanie jazdy pod wpływem alkoholu
  6. Test końcowy
Deploy to my team

Follow the interactions on each screen or click the arrows to navigate between lesson slides.

Program szkolenia kierowców - zapobieganie prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu course excerpts

Wprowadzenie

Niniejszy program edukacyjny powstał, by przyczynić się do osiągnięcia Globalnego Celu Organizacji Narodów Zjednoczonych w zakresie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego #9: Do 2030 r. zmniejszyć o połowę liczbę rannych i ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych spowodowanych przez kierowców będących pod wpływem alkoholu i/lub ograniczyć liczbę wypadków spowodowanych przez kierowców będących pod wpływem innych substancji psychoaktywnych.

Program szkolenia kierowców - zapobieganie prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu Course - Lesson Excerpt

Wstęp

We współpracy z

Przy wsparciu

Kontekst programu

Oś czasu 22 czerwca 2020 Strategiczne partnerstwo podpisane między UNITAR a Pernod Ricard 23 marca 2021 Premiera w RPA w gminie eThekwini Cel: 100 szkół nauki jazdy 5000 odbiorców 19 maja 2021 Uruchomienie programu w Republice Dominikańskiej Uruchomienie na poziomie krajowym Cel: 5000 odbiorców 3 sierpnia 2021 Podpisanie protokołu ustaleń z UNITAR i Sekretariatem Wspólnoty Andyjskiej jako sojusznikiem strategicznym. 2022 Uruchomienie programu w 4 nowych krajach

Moduł 1: Dane statystyczne dotyczące wypadków drogowych

W tym module zapoznasz się z : - Genezą Programu - Globalnymi danymi statystycznymi dotyczącymi wypadków drogowych - Danymi dotyczącymi wypadków drogowych i ich ofiar - Danymi dotyczącymi częstotliwości jazdy pod wpływem alkoholu w Polsce - Danymi dotyczącymi wypadków powiązanych z jazdą pod wpływem alkoholu w województwie mazowieckim

Program szkolenia kierowców - zapobieganie prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu Course - Lesson Excerpt

** Wypadki drogowe:** ** Ukryta pandemia **

** Sprawdźmy globalne statystyki tej ukrytej pandemii** Źródło: OECD - Europejska Rada Bezpieczeństwa

Każdego roku na drogach ginie 1,35 miliona ludzi

A 50 milionów jest poważnie rannych

Co 24 sekundy w wypadku drogowym ginie 1 osoba

Prawie 3 700 osób ginie w ciągu jednego dnia

Wypadki drogowe to główna przyczyna śmierci osób w wieku 5-29 lat

Sprawdźmy statystyki wypadków drogowych w Polsce Źródło: Raport KGP

** W roku 2021 liczba ofiar wypadków drogowych wyniosła** 22 816

W tym samym roku liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 2 245

Wskaźnik demograficzny wyrażony liczbą ofiar śmiertelnych na 1 mln mieszkańców osiągnął w Polsce w 2019r. wartość 77, co oznacza, że - pomimo redukcji zagrożenia - polskie drogi wciąż należą do najniebezpieczniejszych w Europie

Sprawdźmy statystyki dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu w Polsce Źródło: Raport KGP

W 2021 roku liczba wypadków drogowych w których uczestniczyli użytkownicy dróg (kierujący, piesi, pasażerowie) będący pod wpływem alkoholu wyniosła 2 488

W wypadkach drogowych związanych z alkoholem zginęło 331 osób

Liczba obrażeń w wypadkach drogowych związanych z alkoholem w roku 2021 wyniosła 2 805

Sprawdźmy statystyki wypadków drogowych w województwie mazowieckim Źródło: Raport KGP

W 2021 roku liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych spowodowanych przez użytkowników dróg (kierujący, piesi, pasażerowie) bedących pod wpływem alkoholu wyniosła 73.

Liczba wypadków drogowych w województwie mazowieckim z użytkownikami dróg będącymi pod wpływem alkoholu w 2021 roku wyniosła 354

W województwie mazowieckim jest najwyższy wskaźnik śmiertelności w wypadkach drogowych (19,9%)

Czy Twoim zdaniem kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu jest niebezpieczne?

Moduł 2: Jazda po spożyciu alkoholu

W tym module zapoznasz się z poniższymi zagadnieniami: - Co to jest alkohol? - Jak alkohol jest wchłaniany przez organizm? - Wpływ alkoholu na organizm - Jak długo organizm metabolizuje alkohol? - W jaki sposób alkohol jest wydalany z organizmu? - Mity na temat metod ukrywania obecności alkoholu we krwi lub przyspieszania jego wydalania z organizmu - Wpływ alkoholu na zdolność prowadzenia pojazdów - Jak mierzy się poziom alkoholu w organizmie?

Program szkolenia kierowców - zapobieganie prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu Course - Lesson Excerpt

Jazda po spożyciu alkoholu

Pierwszy etap, podczas którego alkohol dostaje się do krwiobiegu, nazywamy wchłanianiem.

Większość alkoholu jest wchłaniana przez żołądek i jelito cienkie.

Poprzez krew alkohol dociera do wszystkich narządów, głównie do mózgu i mięśni.

Kiedy alkohol dociera do mózgu wraz z krwią, zaczynamy odczuwać upojenie alkoholowe. Proces ten zachodzi również, kiedy kierowca jest pod wpływem alkoholu i prowadzi samochód.

Alkohol jest środkiem działającym depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy (OUN), upośledzającym funkcje poznawcze oraz związane z osądem sytuacji i kontrolą.

Gdy ośrodkowy układ nerwowy (OUN) jest stłumiony, poniższe reakcje ulegają spowolnieniu, wpływając na zachowanie.

Zawartości alkoholu w napoju Pamiętaj, im więcej wypijesz, tym dłuższy będzie czas metabolizowania alkoholu

Wzrost i waga

Wiek

Ogólny stan zdrowia

Płeć Po spożyciu tej samej ilości alkoholu kobiety mają wyższe stężenie alkoholu we krwi niż mężczyźni, ponieważ: Kobiety zwykle ważą mniej niż mężczyźni Kobiety mają mniej wody w organizmie, aby rozcieńczyć alkohol W organizmach kobiet znajduje się mniej enzymów rozkładających etanol

Uwarunkowania genetyczne

Wątroba metabolizuje 90% spożywanego alkoholu.

Pozostałe 10% alkoholu jest usuwane z organizmu bezpośrednio przez pot, łzy, mocz oraz płuca.

Wątroba metabolizuje średnio 8 gram czystego alkoholu na godzinę.

Jedzenie Jeśli mamy pełny żołądek alkohol miesza się z pokarmem, co spowalnia jego wchłanianie. Jedzenie może więc zmniejszyć tempo wzrostu stężenia alkoholu we krwi (BAC). Ponadto, jedząc, zwykle wolniej spożywamy alkohol. Jedzenie nie uchroni Cię jednak przed stanem upojenia, ani nie przyspieszy eliminacji alkoholu z organizmu.

** Picie wody** Picie wody nie przyspieszy metabolizowania alkoholu. Organizm jednak potrzebuje jej, aby rozłożyć alkohol i usunąć go z moczem. Utrzymanie odpowiedniego nawodnienia organizmu wspomoże metabolizowanie spożytego alkoholu.

Wywoływanie wymiotów Wywoływanie wymiotów po spożyciu napoju alkoholowego może zmniejszyć jego ilość w organizmie, jednak alkohol nadal będzie obecny we krwi.

Zimny prysznic Zimny prysznic może uśpić czujność, bo wydaje się nam, że alkohol przestał wpływać na organizm, ale w rzeczywistości tak nie jest. Drastyczna zmiana temperatury ciała może być niebezpieczna.

Picie mocnej kawy lub napojów energetycznych Nie zmniejszy zawartości alkoholu we krwi. Może pomóc Ci nie zasnąć, ale nie zmieni poziomu alkoholu we krwi i nie sprawi, że staniesz się trzeźwy.

** Uprawianie sportu** Może pomóc w usunięciu niewielkiej ilości alkoholu z krwi poprzez pocenie się. Ilość ta nie jest jednak znacząca dla ograniczenia stanu upojenia alkoholowego.

Sen Metabolizowanie jednej jednostki alkoholu zajmuje w przypadku osoby dorosłej około 1 godziny. W trakcie snu metabolizm ulega spowolnieniu, co wydłuża czas wydalania alkoholu z organizmu.

** Nie ma skutecznego sposobu na szybsze wytrzeźwienie. ** **Do wydalenia alkoholu z organizmu potrzeby jest odpowiedni czas. ** Nawet gdy alkohol zostanie całkowicie wydalony z organizmu nie oznacza to, że mózg i mięśnie całkowicie powróciły do normalnego stanu.

** Wpływ alkoholu na zachowanie za kierownicą ** Przekroczenie prędkości lub, przeciwnie, bardzo wolna jazda Nieuzasadnione i nieoczekiwane reakcje (hamowanie, skręcanie, zmiana pasa ruchu lub prędkości itp.) Jazda zygzakiem po drodze Mylenie pedałów gazu i hamulca, czerwonego i zielonego światła Lekkomyślne i irracjonalne reakcje i działania

Na mózg i organizm Obniżenie szybkości reakcji i refleksu Utrata kontroli i koordynacji mięśniowej Upośledzenie logicznego myślenia i podejmowania decyzji Utrata uwagi, zdolności koncentracji i pamięci Zaburzona orientacja w przestrzeni i postrzegania warunków drogowych Spontaniczna i niekontrolowana emocjonalność

Na wzrok Wrażliwość na światło Zamglone kontury przedmiotów Zniekształcenie kolorów Błędne postrzeganie odległości Widzenie tunelowe

Ilość alkoholu we krwi można mierzyć, badając jego stężenie we krwi (BAC -Blood Alcohol Concentration) BAC odnosi się do procentowej zawartości alkoholu (alkoholu etylowego inaczej etanolu) we krwi człowieka.

W prawie połowie krajów na świecie (88 krajów) obowiązują przepisy dotyczące prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu, które są oparte na limicie stężenia alkoholu we krwi (BAC) równym lub niższym niż 0,5 promila (0,25 mg/L wydychanego powietrza) W Polsce dopuszczalny poziom alkoholu dla kierowcy to 0,1 mg/L wydychanego powietrza (0,2 promila alkoholu we krwi) Badania wykazują, że zależność między względnym wskaźnikiem wypadków a poziomem alkoholu we krwi jest wykładnicza. (Compton and Berning 2015)

Jaka jest średnia szybkość metabolizowania alkoholu przez przeciętnego zdrowego człowieka?

Moduł 3: Alkohol a prawo w Polsce

W tym module zapoznasz się z: - Przepisami obowiązującymi w Polsce, mającymi na celu kontrolę trzeźwości kierowców - Sposobami egzekwowania prawa w przypadku prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu w Polsce - Konsekwencjami prawnymi wynikającymi z prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu w Polsce - Programami reedukacyjnymi i blokadami alkoholowymi w pojazdach

Program szkolenia kierowców - zapobieganie prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu Course - Lesson Excerpt

Alkohol a prawo

Jeśli osoba prowadzi samochód pod wpływem alkoholu, a jego poziom we krwi mieści się w przedziale 0,2-0,5 promila (0,1-0,25 mg/L w wydychanym powietrzu), to jest to uważane za wykroczenie. Jeśli poziom alkoholu we krwi przekroczy 0,5 promila (0,25 mg/L w wydychanym powietrzu), wówczas jest to uważane za przestępstwo.

1 stycznia 2022 zostały wprowadzone zmiany w Polskim Kodeksie Drogowym, dotyczące konsekwencji wynikających z jazdy pod wpływem alkoholu. Część zmian wejdzie w życie we wrześniu 2022.

Jeśli osoba prowadzi samochód pod wpływem alkoholu, a jego poziom we krwi wynosi od 0,2- 0,5 promila.

Jeśli osoba prowadzi samochód pod wpływem alkoholu, a jego poziom we krwi jest wyższy niż 0,5 promila…

Moduł 4: Unikanie jazdy pod wpływem alkoholu

W tym module zapoznasz się ze: - Sposobami zapobiegania prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu - Wskazówkami zapobiegania prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu dla kierowców

Program szkolenia kierowców - zapobieganie prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu Course - Lesson Excerpt

Unikanie prowadzenia pod wpływem alkoholu

** Prawo i egzekwowanie przepisów** Egzekwowanie przepisów dotyczących poziomu alkoholu we krwi Mandaty i kary Wdrożenie szczególnych działań w odniesieniu do poważnych wykroczeń

Kontrole Kontrole trzeźwości przeprowadzane przez policję

Edukacja Informowanie i edukowanie społeczeństwa Reedukacja dla osób, które prowadziły pojazd pod wpływem alkoholu

Technologia Udoskonalenie procedur kontrolowania zawartości alkoholu w organizmie

Jako użytkownik drogi

Planuj powrót do domu przed wyjściem

Jeśli to możliwe, weź taksówkę lub skorzystaj z transportu publicznego

Miej świadomość ile alkoholu możesz spożyć - ile alkoholu zawiera Twój napój i tego, jaką ilość alkoholu możesz spożyć ** Zawsze pij odpowiedzialnie**

Wybierzcie spośród przyjaciół kierowcę, który nie będzie spożywał alkoholu.

Jakie jest prawdopodobieństwo, że będziesz prowadzić po spożyciu alkoholu?

Test końcowy

Rozpocznij test

Program szkolenia kierowców - zapobieganie prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu Course - Lesson Excerpt

Sprawdź swoją wiedzę

Czy Twoim zdaniem spożycie alkoholu przed prowadzeniem pojazdu mechanicznego zwiększa ryzyko spowodowania wypadku drogowego?

Ile osób ginie rocznie w Polsce w wypadkach drogowych spowodowanych spożywaniem alkoholu?

Który z narządów w większości wchłania alkohol?

Co NIE MA wpływu na metabolizowanie alkoholu w organiźmie?

Ile mniej więcej wynosi jedna jednostka alkoholu?

O ile zwiększa się ryzyko spowodowania kolizji, jeśli stężenie alkoholu we krwi wzrasta do 0,5 promila?

Jaka jest średnia szybkość metabolizowania alkoholu przez przeciętnego, zdrowego mężczyznę?

Jakie działania przyspieszą usuwanie alkoholu z organizmu?

Jaki jest dopuszczalny limit stężenia alkoholu we krwi dla kierowców w Polsce?

Jakie są konsekwencje prawne prowadzenia pojazdu przy stężeniu 0,2 – 0,5 promila alkoholu we krwi?

Wyobraź sobie że przyjechałeś/aś samochodem z wizytą do znajomych. Picie alkoholu nie było w planach, ale znajomy powiedział że bierze ślub,więc skończyło się świętowaniem kilkoma kieliszkami szampana. W jaki sposób wrócisz do domu?

Jakie jest prawdopodobieństwo że będziesz prowadzić samochód po spożyciu alkoholu?

Course media gallery

Program szkolenia kierowców - zapobieganie prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu

UNITAR

The United Nations Institute for Training and Research (UNITAR) is a dedicated training arm of the United Nations system.

EdApp is easy to use and free for you and your team. No credit card required.

or book a demo with us today