EdApp by SafetyCulture

Etkili Öğrenme için 10 İpucu

Published

December 14, 2022

Author

Share

High Impact Learning

 

Eğitim ve gelişimde, eğitim stratejilerinizin yüksek etkili öğrenme için tasarlanmasını sağlamak çok önemlidir. Aşağıdaki ipuçlarımızın, daha iyi iş performansı sağlayacak ve işletme için daha yüksek gelir sağlayacak öğrenme çıktılarını geliştirmenize nasıl yardımcı olacağını keşfedin.

1. Mikro öğrenme aracılığıyla temel mesajlara odaklanın

Geleneksel eğitimde, canlı eğitim oturumları veya ortak e-Öğrenim kursları, yoğun teslim tarihleri ve programları olan çalışanlar için bunaltıcı olabilir. Bu nedenle, yüksek etkili öğrenme gelişimi için yalnızca temel mesajlara odaklanmak önemlidir. Geleneksel eğitiminizi mikro öğrenmeye kaydırarak bunu uygulayabilirsiniz. Bu, bir sürü eğitim içeriğinin yalnızca temel eğitim bilgilerini veya mesajlarını içeren küçük modüllere dönüştürüldüğü stratejidir. Derslerin kısa biçimine rağmen bilgiler, sindirilmesi ve akılda tutulması çok daha kolay olan zengin, ilgi çekici içerik kullanılarak sunulur. Mikro öğrenme kurslarının kompakt yapısı sayesinde, bitmesi saatler veya günler süren geleneksel kursların aksine sadece birkaç dakika içinde tamamlanabilirler. Genel olarak, bir mikro öğrenme yaklaşımı, eğitiminizin anlaşılmasını kolaylaştırır, daha ilgi çekici ve daha az zaman alır.

High impact learning - Microlearning

EdApp, kullanıcı dostu yazma aracının yardımıyla yüksek kaliteli mikro dersler oluşturmanıza, kişiselleştirmenize ve dağıtmanıza olanak tanıyan, mobil cihazlara öncelik veren bir mikro öğrenme platformudur. Bu özellik size 80’den fazla tam etkileşimli ve sürükleyici şablondan oluşan bir kitaplığın yanı sıra çok az veya hiç eğitim tasarımı deneyimi olmadan bile daha kolay içerik oluşturma için Canva entegrasyonu sağlar. Ancak her zaman sıfırdan başlamanıza gerek yoktur; EdApp‘in ücretsiz, düzenlenebilir kurs kitaplığından mevcut mikro öğrenim kurslarını kolayca dağıtabilirsiniz. Başlamak için, ekiplerinizi yüksek etkili eğitim modeli olan mikro öğrenmeyi kullanarak eğitmek için EdApp tarafından güvenlik başlangıç eğitimi ve davranış kuralları eğitimi gibi konularda kurslar dağıtabilirsiniz!

EdApp ile eğitim programlarınıza mikro öğrenme stratejisini uygulamak için Ücretsiz Kaydolun! Ücretsiz Kaydolun Kredi kartı gerekmez.

2. Eğitimi oyunlaştırma ile ilgi çekici hale getirin

Bir başka yüksek etkili eğitim ipucu, mikro dersleri oyunlaştırarak öğrenenlerin öğrenimlerine katılımlarını sağlamaktır. Bu, normal eğitim modüllerini sıradan veya rekabetçi oyunlara dönüştürmenize izin veren oyunlaştırma yoluyla yapılır. Bazı oyunlaştırma örnekleri, sürükle ve bırak, sıralama, eşleştirme ve daha fazlasını içerir. İşle ilgili bilgileri öğrenmeyle ilişkili motivasyon eksikliği ve can sıkıntısıyla mücadele etmenin etkili bir yolu. Öğrenme başka bir sıradan görev gibi gelmediğinde, oyunlaştırılmış mikro derslerin tipik e-Öğrenim kurslarına kıyasla %90 (veya daha yüksek) tamamlanma oranları sağladığı kanıtlanmıştır.

High impact learning- Gamification

Siber güvenlik, sağlık hizmetleri veya ücretsiz İngilizce dersleri gibi eğitim kurslarınızı kolayca oyunlaştırmanıza yardımcı olmak için EdApp ayrıca yazma aracında doğru veya yanlış, görüntü/kelime eşleştirme, harf karmaşası ve çok daha fazlasını içeren oyunlaştırma şablonları sağlar. Bu LMS ayrıca öğrencilerin gerçek ödülleri (Amazon hediye kartları veya indirim kuponları gibi) kullanmak için kullanabilecekleri bir puanlama sistemi ve yıldızlar aracılığıyla oyunlaştırmaya dayalı bir ödül sistemi sağlar.

3. Aralıklı Tekrarlama stratejisiyle unutma eğrisiyle mücadele edin

Ebbinghaus’un Unutma Eğrisi‘ne göre, uzun bir bilgi parçasının içeriğinin yaklaşık %50’si ilk bir saat içinde unutulurken, bu veri noktalarının %70’i eğitimin tamamlanmasından sonraki 24 saat içinde kaybolur. Unutma eğrisiyle mücadele etmek için aralıklı tekrarlama stratejisini eğitim programınıza uygulamanın önemini artırır. Bu tekniği kullanarak, daha iyi öğrenme sonuçları elde etmek ve bilgi yetkinliğini geliştirmek için, bilgi çalışanlarınızın uzun süreli hafızasına tam olarak yerleşene kadar temel öğrenme kavramları düzenli aralıklarla tekrarlanır. Hafıza ve öğrenme el ele gider – bilgi ne kadar sık ve etkili bir şekilde pekiştirilirse, öğrenciler bilgiyi o kadar etkili bir şekilde özümser.

High impact learning - Spaced Repetition

EdApp, Brain Boost adlı sistem otomatik testi aracılığıyla aralıklı tekrarlama stratejisini birleştirir. Bu özellik, derslerinizden otomatik olarak sorular çeker ve her öğrencinin hangi bilgileri sakladığını test etmesi için kişiselleştirilmiş sınavlar oluşturur. Ne kadar çok doğru cevap verirlerse, belirli bir derste o kadar az test edilirler.

4. Dostane rekabeti teşvik ederek motivasyonu artırın

Öğrenciler arasında daha iyi öğrenme ilerlemesi için çaba gösterme motivasyonunu daha da artırmak için, öğrenciler arasında dostça rekabeti teşvik edebilirsiniz. Bu strateji, liderlik tablolarını eğitim programlarınıza dahil ederek gösterilebilir. Yönetim kurulunda yer almak için çalışanlar, kursları tamamlama ve değerlendirmeleri geçme gibi çevrimiçi öğrenme etkinliklerinde puan kazanabilir. Bu ipucu, düşük performans gösteren öğrencileri üst sıralara çıkmak için performansı artırmaya motive ederken, en iyi performans gösteren çalışanlar oyunlarının zirvesinde kalmaya teşvik edilir.

High impact learning - Friendly competition

EdApp’te, öğrencilerin her derste veya Hızlı Yenileme testinde en yüksek puan için puan kazanma fırsatına sahip olduğu bir Lider Tablosu özelliği de mevcuttur. Yetkinliği ve motivasyonu artırmak için, üst düzey bireylere veya takımlara ödüller veya teşviklerle anında takdir verebilirsiniz. Bu strateji, yalnızca eğitim yöneticilerinin çalışan etkinliğini izlemesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha yüksek kurs tamamlama oranları ve daha iyi çalışan öğrenme sonuçları elde etmesine yardımcı olur.

5. Yüksek etkili öğrenme gelişimi için işbirliğine dayalı öğrenme oluşturun

Sosyal öğrenmeyi eğitim programınıza dahil etmek, çalışanlarınızın fiziksel etkileşimler olmadan bile iş arkadaşlarıyla etkileşim kurmasını ve onlardan öğrenmesini sağlar. Öğrenciler arasında tartışmaları teşvik ederek kuruluşunuzdaki çalışanların bilgilerini, uzmanlıklarını ve deneyimlerini en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Bu, yalnızca öğrenenler için değil, aynı zamanda tartışmaya katılan bireyler için de ilişkilendirilebilirliği ve bilginin akılda tutulmasını geliştirir.

High impact learning - Discussions

Bununla EdApp, Tartışmalar aracı aracılığıyla akran öğreniminin gücünden yararlanır. Bu, öğrencilere gerektiğinde ders tartışmalarına liderlik etme ve akranlarına gerçek zamanlı geri bildirim sağlama fırsatı vermek için tasarlanmış forum tarzı bir özelliktir. Koçlar, kilit yanıtlara ilişkin içgörü sağlamak için bile devreye girebilir.

5. Ödevlerle etkili öğrenmeyi geliştirin

Eğitiminizden yüksek etkili öğrenme geliştirme savaşının yarısı, ekiplerinizin temel kavramları doğru anladığından emin olmaktır. Ödevleri öğrencileriniz için dağıtmak, bilgileri pekiştirmenize, bilgi boşluklarını belirlemenize ve ekibinizin ders materyallerini anlayışını değerlendirmenize olanak tanır. Bu, eğitmenlere, güçlü yanlarını veya iyileştirme alanlarını vurgulayacak ilgili ve zamanında geri bildirim sağlama yeteneği verir.

High impact learning - Assignments

Bu ipucu, temel kavramları pekiştirmek ve bilgilerin kalıcılığını değerlendirmek için bir kendi kendine test atamanıza olanak tanıyan bir soru-cevap özelliği olan EdApp’in Ödevleri ile birlikte kullanılabilir. Öğrencilerinizin hedeflediğiniz sorulara resim, video veya uzun biçimli metin gönderimleri yoluyla ayrıntılı yanıtlar vermesini sağlar. Gönderilen yanıtlar daha sonra yöneticiler/eğitmenler tarafından kolayca incelenebilir ve notlandırılabilir.

7. Kısa sınavlarla bilgileri pekiştirin

Sınavları yönetmek, öğrencilerinizi meşgul etmek, eğitim kavramlarını güçlendirmek, akılda tutma oranlarını iyileştirmek ve öğrenme ilerlemesini izlemek için başka bir tekniktir. Kısa sınavları bir şirket genel toplantısından sonra dağıtabilir veya hafızada tutmayı artırmak için canlı eğitim oturumlarından önce veya sonra kullanabilirsiniz. Bu strateji, çalışanların öğrenme ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilmeniz için çalışanların kapsamını ve bilgi ve uzmanlık düzeyini anlamanıza olanak tanır. Herhangi bir kuruluş için etkili eğitim programları oluşturma sürecinin önemli bir parçası olarak hizmet eder. Sınav yazılımı gibi tamamlayıcı öğrenme araçlarından yararlanarak ekiplerinize kolayca ulaşabilir ve değerlendirmeleri verimli bir şekilde yapabilirsiniz.

High Impact Learning - Quizzes

Rapid Refresh, EdApp’ın kendi e-tablo tabanlı uygulama içi bilgi yarışması oluşturucusudur. Sezgisel kullanıcı arabirimi ile yapmanız gereken tek şey, eğitim aracının kullanıcı dostu elektronik tablo şablonu aracılığıyla sorularınızı ve yanıtlarınızı girmektir. Oradan, Rapid Refresh içeriğinizi otomatik olarak iyi tasarlanmış oyunlaştırılmış testlere dönüştürecek ve daha sonra bunları doğrudan öğrencilerinizin mobil cihazlarına günlük veya haftalık olarak dağıtabilirsiniz. Hatta tüm sınavları tek seferde göndermeyi de seçebilirsiniz.

8. Kursları çevirerek eğitim içeriğini yerelleştirin

Dil engelleri, özellikle küresel ekipleri eğitirken bazı öğrencilerin bilgiyi özümsemelerini engelleyebilir. Çalışanlarınızın öğrenme deneyimini daha rahat ve anlaşılır kılmak için öğrenme materyallerini dünyanın her yerindeki öğrencilerinizin ana dillerine çevirmek en iyisidir. Neyse ki artık öğrencileriniz için e-Öğrenim kurslarını çevirmek için fazladan haftalar hatta aylar harcamanıza gerek yok. Bu süreci sizin için otomatikleştirmek yerine Yapay Zeka (AI) araçlarını kullanabilirsiniz.

High impact learning - Translated courses

EdApp, Google’ın Makine Öğrenimi Bulut Çeviri Motorunu kullanan yerleşik bir LMS çeviri aracına sahiptir ve kursları yalnızca birkaç tıklamayla 100’den fazla dile çevirmenizi sağlar. İster sıfırdan dersler veya sınavlar oluşturun, ister mevcut kursları içe aktarın, ister kurs kitaplığından kursları dağıtın, EdApp’in çeviri aracı, kursları birden çok dilde geniş ölçekte dağıtmanıza olanak tanır.

9. Mobil öğrenme ile kendi hızınızda öğrenmeye izin verin

Kendi hızınızda öğrenme, öğrencilerinize esnek bir öğrenme deneyimi sunmak için ideal çözümdür. Bu öğrenme yaklaşımı, bir mobil öğrenme stratejisi ile kolaylaştırılmıştır. Ancak bu, yalnızca eğitimi birden fazla cihazda erişilebilir kılmakla kalmıyor, aynı zamanda etkili eğitim programları geliştirmek için akıllı telefon teknolojisini kullanmak anlamına geliyor. Çalışanlar, bir mobil uygulamada e-Öğrenim materyalleri sunarak, veri girişi eğitim kurslarındaki mikro derslerini her zaman ve her yerde, yalnızca birkaç dakika içinde kolayca tamamlayabilir. Çalışanların sahada, üretim merkezlerinde, ürünleri teslim eden yerlerde veya ofiste olması mümkündür. Öğrencileri yeni dersler hakkında bilgilendirmek veya son teslim tarihlerini hatırlatmak için anlık bildirimler gibi özelliklerden bile yararlanabilirsiniz.

High impact learning - Mobile learning

EdApp’in yemek hizmeti sektöründeki müşterilerinden biri olan Marley Spoon, mobil öğrenmenin COVID-19’un getirdiği benzeri görülmemiş zorlukların ortasında onlara nasıl yardımcı olduğunu gösterdi. EdApp LMS’nin desteğiyle Mobil Öğrenim, Marley Spoon’un yüzlerce yeni çalışanı bünyesine katmasına ve gıda hijyeni eğitimi ve prosedürleri gibi hayati bilgileri kısa sürede sağlamasına olanak sağladı. Pandemi nedeniyle yüz yüze eğitimin mümkün olmadığı bir zamanda en iyi modern öğrenme çözümü olarak hizmet ediyor.

10. Sanal eğitim simülasyonları aracılığıyla sürükleyici bir eğitim deneyimi yaratın

Sanal eğitim simülasyonu, tipik olarak yüz yüze demolarla gösterilen iş yeri eğitim senaryolarını çoğaltma yöntemidir. Öğrencilerinizin bilgi ve becerilerini sanal alıştırmalar aracılığıyla uygulamalarına olanak tanır. Öğrencilerin, gerçek çalışma senaryolarına adım atmadan önce anında değerlendirmeler alıp öğrendiklerini uygulamaya koyduklarında, bilgilerini akılda tutma ve becerilerini geliştirme olasılıkları daha yüksektir. Sanal eğitim ve simülasyonlar sağlayan eğitim yazılımları mevcutken, sanal gösteriler ve sürükleyici eğitim etkinlikleri için video konferans platformlarından da yararlanabilirsiniz.

High impact learning - Virtual training simulation

EdApp, ekiplerinizin eğitimin bir parçası olarak sanal olarak bağlantı kurmasını sağlamak için, kursunuz içinde bir ders olarak ayarlayabileceğiniz Zoom ve Microsoft Teams aracılığıyla uygulama içi video konferans planlamanıza olanak tanıyan bir Sanal Sınıf içerir. Bu özellik aracılığıyla, öğrenciler için etkileşimli bir öğrenme deneyimi oluşturmak için konuşmaya dayalı senaryolar sunabilir veya prosedürleri gerçek zamanlı olarak gösterebilirsiniz.

 

Author